Батьківський лекторій

ЯК УБЕЗПЕЧИТИ ДИТИНУ ВДОМА

/пам'ятка для батьків/

Щодня ми користуємося речами, що становлять потенційну небезпеку для нашого здоров'я або навіть життя. Але зазвичай не замислюємося над цим, бо маємо досвід і звички безпечної поведінки.  Натомясть дитина, яка тільки-но почала осягати ці життєво необхідні знання, може легко потрапити в халету. Щоб цбезпечити дитину від побутового травматизму, – по-перше, навчіть її правил безпеки життєдіяльності, по-друге – зменшіть потенційну небезпеку в домівці.

Поясніть дитині потенційну небезпеку

*    Ознайомте дитину із правилами безпеки життєдіяльності як із певним ритуалом, обов'язковим для кожного члена родини.

*    Регулярно розмовляйте з дитиною на теми побутової безпеки, користуючись кожним зручним приводом. Не лише розповідайте, а ставте запимтання, аби переконатися, що вона все зрозуміла. Періодично повертайтеся до «пройдених» тем, говоріть у різні способи про одне й те саме.

*    Кожна дитина, зокрема в ранньому віці, має цікавість до предметного оточення. Вона прагне торкатися речей, брати їх у руки чи в рот, розбирати, ламати, адже у такий спосіб пізнає навколишній світ. Спрямовуйте цей процес, невтомно призвичаючи дитину до дотримання правил користування тими чи тими предметами, поводження і тій чи тій ситуації.

Створіть умови для безпечного перебування вдома

*    Кухонна плита становить загрозу для дитини насамперед черезризик отримання опіків. Аби запобігти цьому:

• ставте ємкості з гарячими стравами чи напоями подалі від краю;
  • чайники та сковорідки повертайте ручками до середини плити, аби дитина не змогла вхопити їх і перекинути;
  • встновіть на край плити захисний екран, що не дасть дитині доторкнутися до комфорок та посуду, що стоїть на поверхні;
  •  встановіть замок на дверцята духової шафи, аби лдитина не змогла відкрити шафу под час приготування в ній страви;
  • не залишайте комфорки ввімкненими без потреби;
  • не порайтеся біля плити в легкому одязі, який розвівається, не допускайте до плити дитину в такому одязі;
  • не залишайте без нагляду плиту із запаленими комфорками, особливо коли на ній готуєте рідку страву, яка може витекти й залити комфорку;
  • не дозволяйте дитині спати в приміщенні, де встановлені газова плита чи газовий балон;
  • не дозволяйте дитині гратися з плитою, навіть якщо подачу газу припинено;
  • сірники мають бути недоступні дітям.

*    Подбайте про защіпки для дверцят шаф, а також холодильника. Насамперед це стосується шухляд з ножами, виделками, іншими гострими та ріжучими предметами, а також зі скляним посудом, що легко б'ється.

*    Ножі, виделки, ножиці, тертки, шатківниці та інші гострі й ріжучі предмети в жодному разі не мають бути на видноті. Привчайте дітей:

• працювати з ножем обережно й на обробній дошці;
  • не торкатись ріжучої поверхні руками;
  • передавати ножі та виделки одне одному лише ручками вперед;
  • під час роботи з терткою не прагнути дотерти все вщент, аби не поранити пальці.

*    Для зберігання хімічних засобів оберіть місце, недосяжне для дітей,  – найліпше зачинені тумбочки або шафки, встановлені на достатній висоті. Окрімтого, не зберігайте побутову хімію поруч із продуктами харчування. Ці самі заходми стосуються й щодо лікарських препаратів.

*     У ванній кімнаті, як і в кухні, бажано забрати з поля зору дитини все, що може їй зашкодити: предмети й засоби особистої гігієни, косметику, аерозолі, пінцети, ножиці, шпильки тощо. Для цього у ванній кімнаті варто мати поличку, розміщену на достатній висоті, або ліпше нафу, яка замикається на ключ.

*    Подбайте щоб розетки були закриті кришками.

*    Не дозволяйте дитині гратися пральною машиною, особливо ховатися всередині  неї. Перевіряйте машину перед умиканням.

*    Зоною підвищеної небезпеки є вікна й балкони. Поставте на вікна обмежувачі відкривання, для провітрування відкривайте лише кватирки, а головне – не залишайте дитину без нагляду біля вікон і на балконі.

Якщо необхідно залишити дитину вдома саму

Навчіть дитину:

*    обслуговувати себе – сходити в туалет, вимити руки, налити собі води тощо;

*    користуватися телефоном – щоб вона знала, як зателефонувати батькам, а також у аварійні служби. Налаштуйте на домашньому телефоні кнопки «швидкого набору», натиснувши на яку дитина зможе миттєво зв'язатися з кимось із батьків;

*    нікому не відкривати вхідні двері. У батьків (бабусі з дідусем) є свої кулючі, тож їй ліпше взагалі не підходити до дверей, якщо хтось чужий натисне вхідний дзвінок;

*    самостійно гратися, малювати, ліпити, розфарбовувати тощо – поки батьків немає, дитина розважатиме себе у безпечний спосіб.